Meer dan 6,6 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Een smakelijke reis door ons culinair erfgoed

Vertelke 20 juli 2025
Heb jij al gehoord van de Dubai-reep? (iets met pistachenootjes en chocolade blijkbaar)
Ooit stilgestaan bij het gegeven dat wij niet zo'n fan zijn van blauw eten?
Ben je je bewust van de aaibaarheidsfactor van woorden op menukaarten?
En wist je dat oesters en vis vroeger voedsel voor de armen was? Behalve zalm, dat aten de rijken, wegens de associatie met 'psalm', waardoor het respectabel werd geacht.

Deze en andere culinair-historische weetjes kan je terugvinden in het boek 'Lekker vies', waarin culinair redacteur en journaliste Klaartje Scheepers in maar liefst 54 essays onze voedselgewoontes en -obsessies fileert. Een smakelijk boek dus, waarin iedere foodie maar evenzeer iedere historicus/historica op zijn/haar wenken bediend wordt.
Klaartje koos er voor om alfabetisch te werk te gaan, en vertrekt telkens van een ingrediƫnt waar ze over uitweidt. Daarbij heeft ze zowel aandacht voor de geschiedenis, maar ook voor de talige component van bepaalde culinaire woorden (interessant stukje over de etymologie van 'eenheidsworst' bijvoorbeeld). Ook eten en ethiek en eten en verleiding zet ze op het menu, ze bracht me iets meer bij over de teloorgang van 'Maggi' (wie kent dat nog?) en ze schrijft een (h)eerlijke brief aan wasabi. Een bijzonder lekker leesbaar boek is het dus geworden, dat je gezellig in hapjes en brokjes tot je kan nemen. Haar belezenheid over haar topic en vlotte pen maken het ook een boek dat heerlijk wegleest.

Om te eindigen toch nog enkele weetjes die ik het vermelden waard vind, en die ik dankzij mijn smakelijke reis doorheen ons culinaire erfgoed ontdekt heb:
- Je mag gerust smakken en slurpen tijdens het eten, onderzoek toonde immers aan dat je eten dan beter smaakt omdat er meer lucht in je mond komt!
- Je smaakpapillen werken beter bij warm eten: die geven hun signalen sneller door aan je hersenen waardoor het beter smaakt dan een koude hap.
- We associƫren smaken met klanken: zoet met hoge tonen, bitter met lage, hoekige klanken, zuur met nog weer hogere en snelle klanken dan zoet. De juiste muziek kiezen bij je gerecht maakt dus dat het nog beter smaakt!
- En last but not least: wij produceren maar liefst 55kg stront en 500l plas per persoon per jaar! Jawadde dadde!

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Vertelke