Lezersrecensie
Verhelderend maar ook chaotisch
Tuurtje is een jongetje met autisme. De auteur heeft zijn persoonlijke belevingen en zijn moeizame ontwikkelingen en het opgroeien overgebracht zoals hij het als kleine jongen heeft ervaren.
De korte kleine hoofdstukjes vertellen in de vorm van een dagboek de verschillende indrukken en hindernissen die Tuurtje moet trachten te overwinnen. De tekeningen zijn mooi, passen bij het verhaal en kun je soms op verschillende manieren interpreteren.
Wat voor een ‘normaal’ kind heel gemakkelijk en vlot verloopt, kan voor iemand met eender welke vorm van autisme, lijken als het beklimmen van de Mount Everest. Hoewel de korte fragmentjes soms nogal chaotisch verteld worden en een beetje van de hak op de tak springen geeft het enigszins wel een duidelijk beeld over hoe wanordelijk de gedachten door elkaar heen flitsen. Op den duur kwam het mij soms iets te druk over en begon ik zelf wat geagiteerd te geraken. Als dat de bedoeling was van de auteur, dan is die opzet alvast geslaagd.
Het geeft alleszins een duidelijke inkijk in de wereld van autisme waarbij een schijnbaar eenvoudige en logische handeling, bij mensen met autistische trekjes een zware beproeving kan worden.
Soms wel vreemd dat er moeilijkere woorden worden gebruikt, terwijl in een volgende zin dan kinderlijke en niet-bestaande woordjes tegenover staan. Beetje verwarrend en niet altijd duidelijk voor welke leeftijd het nu feitelijk bedoeld is.
Het leest niet altijd even gemakkelijk maar de opzet van de auteur is wel duidelijk en mooi dat er ook aandacht aan wordt besteed. Het is niet altijd te zien aan de buitenkant wat er zich allemaal van binnen afspeelt. Dus op dat vlak verdient het zeker om het eens extra in de verf te zetten en te benadrukken. En vooral het feit dat met de nodige duidelijkheid en structuur de mensen met eender welke vorm van autisme, toch perfect kunnen meedraaien met de maatschappij.
Hoewel het met momenten nogal verwarrend overkwam toch wel een leerrijk boek om een beter inzicht te krijgen wat er zich allemaal speelt onder de hersenpan.