Lezersrecensie
Mooi origineel verhaal
Ik zag de aankondiging van dit boek en was meteen nieuwsgierig. Dit verhaal leek me anders dan andere oorlogsboeken en dit bleek ook zo te zijn. Lien de Vries wordt ontslagen bij het bevolkingsregister waar zij een baan had, maar als Joodse was ze daar niet langer welkom. Dan vindt ze een baan als typiste bij de drukkerij en uitgeverij die eerder het Nieuw Israëlietisch Weekblad uitbracht. De uitgever wordt gedwongen om het Joodse weekblad uit te brengen, een uitgave van de Joodse Raad, waarin de maatregelen van de bezetter worden aangekondigd. Lien moet deze aankondigingen steeds noteren en ze vraagt zich steeds meer af of ze dit wel kan blijven doen. Dan komt ze in contact met het verzet en blijkt dat ze een belangrijke schakel kan zijn.
Lody van de Kamp begint zijn boek met de mededeling dat het verhaal fictie is, maar de gebeurtenissen in tijd en plaats hebben werkelijk plaatsgevonden alleen zijn de personages zelf bedacht. Hierin merk je dat Van de Kamp weet waar hij over schrijft en kennis van de geschiedenis heeft. Het verhaal is pakkend en vooral de twijfel die Lien heeft is duidelijk voelbaar en zeer begrijpelijk. Hij heeft het dagelijks leven van een jonge Joodse vrouw op zo’n indringende manier beschreven dat je je heel goed in haar kunt verplaatsen.
Het einde vond ik wel wat abrupt en dit gaf mij het gevoel alsof het niet echt afgerond was. Ik blijf met vragen achter en had daarin liever een verhaal gezien waarin zowel de kinderen van Lien, als Lien zelf, langer gevolgd zouden zijn. Echter ondanks dat geeft Van de Kamp een goede weergave van het leven tijdens de bezetting en de gevolgen die de oorlog voor een doodnormaal gezin had.
Dit boek ontvingen wij van Kok Boekencentrum als recensie-exemplaar. Dit beïnvloedt onze mening niet.